logo

•• Správny pitný režim ••
 

Pre správny pitný režim je veľmi dôležité napiť sa hneď ráno.
Ľudské telo sa primerane zavlaží, zlepší sa krvný obeh a človek sa cíti lepšie.

Počas jedla by sa ale veľké množstvá nápojov piť nemali, pretože sa riedia tráviace šťavy a enzýmy, časť jedla odchádza vodou zo žalúdka do čreva skôr, než je dostatočne natrávená, do žalúdka privádza vzduch. To všetko následne spôsobuje nielen poruchy trávenia, ale aj zhoršené využívanie energie. Preto je najlepšie prijímať tekutiny zhruba pol hodiny po jedle a najneskôr pol hodiny
pred jedlom.

Doporučená denná spotreba tekutín je 30 - 35 ml na kilogram hmotnosti človeka pri bežnom zaťažení. Je potrebné prijímať tekutiny častejšie v malých dávkach, nárazové pitie veľkého množstva by mohlo spôsobiť žalúdočné problémy. Napiť sa vtedy, keď už pociťujeme smäd, je neskoro, pretože vtedy už telo stratilo asi 2 % tekutín. 

Pri dodržiavaní pitného režimu by sme mali brať ohľad nielen na množstvo, ale aj na druh a vlastnosti nápojov. Nápoje v lete nesmú byť veľmi studené až ľadové, pretože organizmus veľmi neosviežia, zhoršujú trávenie a môžu vyvolať zápal sliznice žalúdka.

Káva, čaj, limonáda, kola a alkoholické nápoje síce obsahujú aj vodu, ale zároveň majú v sebe veľa škodlivej chémie, farbiace a konzervačné látky, umelé arómy, sladidlá a podobne. Aby tieto látky mohlo naše telo odstrániť, potrebuje vodu. Často omnoho viac vody, než je obsiahnutá v spomínaných nápojoch. Alkoholické a kofeínové nápoje a silné čierne čaje majú močopudný účinok a tieto nápoje organizmus dehydrujú. Navyše aj na odstránenie odpadových produktov ako kofeín a alkohol potrebuje telo veľa vody. Preto bývame často smädní, napriek tomu, že sme niekoľko hodín predtým vypili napríklad litre piva.

Nápoje nesmú byť tiež príliš presladené a husté. Presladené limonády s viac ako 2,5 % cukru síce chutia, ale príliš zaťažujú žalúdok a želané osvieženie sa nedostaví. Cukor spomaľuje vstrebávanie vody a odníma telu tekutinu na svoje spracovanie. Ak im nevieme odolať, treba ich aspoň dvoj-trojnásobne zriediť.

Džúsy by mali byť čo najmenej osladzované a ochucované, uprednostniť by sme mali jablkový, pomarančový, ríbezľový, hroznový, ananásový a paradajkový džús, pretože obsahujú dostatok horčíka, železa a draslíka.

Ak chceme dodržiavať pitný režim, nemali by sme zabudnúť, že mlieko nie je nápoj, je to potravina, ktorá vyžaduje zložité trávenie. Vypité mlieko sa najprv zrazí na tvaroh, aby sa mohli tráviť mliečne bielkoviny. Práve tieto bielkoviny a tuky obsiahnuté v mlieku spomaľujú vyprázdňovanie žalúdka, a tým v ňom zadržiavajú tekutinu. Mlieko teda nie je proti smädu, nemalo by sa používať ako nápoj, ale ako potravina.

Základ pitného režimu:

  • nosnou časťou pitného režimu každého človeka, by mala byť podľa lekárov číra voda,
  • voda musí zodpovedať hygienickým požiadavkám,
  • optimálnym zdrojom tekutín sú nízko mineralizované pramenité a minerálne
  • vody s celkovou mineralizáciou v rozmedz í 150–400 mg / l, vhodné na každodennú pravidelnú konzumáciu, pretože nezaťažujú organizmus vysokým
  • obsahom minerálov,
  • vhodnejšie sú vody s nízkym obsahom oxidu uhličitého,
  • bilancia tekutín (príjem a výdaj vod y) by mala byť vyrovnaná,
  • je potrebné piť pravidelne v priebehu celého dňa v menších dávkach, ale často,
  • sladené nápoje sú nevhodné, zvyšujú pocit smädu.

 

PRIHLÁSENIE
novinky
17.11.2023
Vážení učitelia, milí žiaci, ďakujeme všetkým aktívnym školám za účasť a gratulujeme ví...
02.11.2023
Vážení učitelia, milí žiaci, tešíme sa z množstva súťažných príspevkov, ktoré ste zaslali do akt...
28.10.2023
Ďakujeme za všetky aktivity, ktoré ste počas XI. ročníka Týždňa Hovorme o jedla spoločne na školách pripravili a z...
16.10.2023
Pár fotografií z dnešnej tlačovej besedy k zahájeniu XI. ročníka týždňa Hovorme o jedle, ktorá sa uskutočnila na ...